Про вид спорту

Спортивне орієнтування – вид спорту, в якому учасники за допомогою спортивної карти і компаса проходять невідому їм дистанцію через контрольні пункти, що розташовані на місцевості. Результати визначаються за часом проходження дистанції (в певних випадках з урахуванням штрафного часу) або за кількістю набраних очок.

Орієнтування бігом

Foot-O Logo

Змагання з орієнтування бігом проводяться у великій кількості різних дисциплін, наприклад: заданому напрямку, за вибором і навіть на маркованій трасі. Чемпіонати світу зі спортивного орієнтування бігом проводяться c 1966 року.

Орієнтування на лижах

Ski-O logo

Змагання з орієнтування на лижах проводяться в умовах стійкого снігового покриву в дисциплінах: заданий напрямок, маркована траса, Оріентатлон (Ski-O-thlon) – комбінація двох попередніх видів. Змагання в заданому напрямку проводяться з використанням спеціальної картки, на яку нанесені лижні, а також показані види лижні в залежності від швидкості пересування на лижах. Чемпіонати світу зі спортивного орієнтування на лижах проводяться з 1975 року.

Орієнтування на велосипедах

Змагання з орієнтування на велосипедах проводяться в дисциплінах: заданий напрямок, маркована траса, за вибором або в комбінації цих видів. Спортивна карта показує види доріг в залежності від швидкості проїзду на велосипеді. Чемпіонати світу зі спортивного орієнтування на велосипедах проводяться з 2002 року.

Точне орієнтування, трейл орієнтування

Trail-O logo

Міжнародна назва – Trail Orienteering (TrailO, також PreO, стара назва – «орієнтування по стежках») – вид орієнтування, що полягає в точній інтерпретації ситуації на місцевості за допомогою карти. Учасники за контрольний час долають (зазвичай в заданій послідовності) дистанцію, що складається з пунктів, на кожному з яких в межах видимості розташовуються кілька призм (прапорів). Учасники повинні визначити і зафіксувати, яка з цих призм (прапорів) на місцевості відповідає точці позначеній на карті і заданій легендою (можливо і ніяка). При цьому на карті можуть бути навмисно упущені деякі наявні на місцевості орієнтири.
Рух учасників допускається тільки по дозволеним стежкам (доріжкам) або по маркованих ділянкам місцевості. Спортсмен може за своїм вибором стартувати або пішки (бігом), або на велосипеді, або на одномісному візку, що приводиться в рух руками або електромотором. Час проходження дистанції в не береться до уваги, результат визначається за кількістю правильних відповідей. На деяких контрольних пунктах, що звуться «Тайм-КП» додатково фіксується час прийняття рішення, але і в такому випадку час пересування між контрольними пунктами не враховується.
Чемпіонати світу з точного орієнтування (World Trail Orienteering Championships – WTOC) проводяться з 2004 року. Змагання спочатку проводяться на класичній дистанції (раніше «TrailO», тепер «PreO»). З 2013 року в програму Чемпіонату світу включена дисципліна «Спринт» ( «Темп»). Спринт складається виключно з «Тайм-КП». З 2016 року командні змагання замінені на змагання «Трейл-О естафета» (TrailO Relay)

Рогейн

Rogaining logo

Рогейн – командний вид спорту, що поєднує в собі стратегію і тактику, навігацію на пересіченій місцевості, а також фізичну витривалість. Мета команд в змаганнях з рогейну полягає в наборі за встановлений час максимальної суми очок, що надаються за відвідування контрольних пунктів, встановлених на місцевості і позначених у карті змагань. До старту змагань командам дається певний час для планування свого маршруту на місцевості і порядку відвідування контрольних пунктів.

Традиційна тривалість змагань з рогейну – 24 години, але проводяться і більш короткі змагання тривалістю від 3 до 12 годин.
Контрольні пункти в змаганнях з рогейну мають різну вартість, виражену в балах, в залежності від їх віддаленості від старту і навігаційної складності їх взяття. Проходити контрольні пункти можна в довільному порядку. Як правило, взяти всі контрольні пункти за встановлений час змагань неможливо.
Склад команд на змаганнях з рогейну від двох до п’яти учасників. Команди можуть пересуватися виключно способом визначеному форматом змагань: пішки (ходьба і біг), на велосипеді, на лижах тощо.